fbpx

Cestovné Poistenie – Dôležitá Súčasť Dovolenky

Hoci náš záujem o cesty a dovolenky v zahraničí neustále rastie, na riziká s tým spojené však už myslíme menej. Z nedávnych prieskumov vyplýva, že pri ceste do zahraničia si uzavrie cestovné poistenie menej než polovica Slovákov. V rámci pobytov na Slovensku myslí na poistku asi tretina obyvateľov.

Dôležitosť cestovného poistenia

Dovolenka a zahraničné cesty Slovákov

Podľa údajov Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) pozorujeme narastajúci záujem Slovákov o dovolenky a výlety v zahraničí. Najnavštevovanejšími krajinami v roku 2017 boli Bulharsko, Chorvátsko, Grécko, Taliansko a Turecko.

 

Budeme pozorne sledovať, aké štatistiky prinesie minuloročná a tohoročná dovolenková sezóna, ako aj to, ako sa vyvíja náš záujem o cestovné poistenie.

 

 

Bez cestovného poistenia ani na krok

Štatisticky najviac využívané cestovné poistenie u Slovákov je práve to jednorazové. Pri cestách do zahraničia si ho uzatvára 45 % ľudí a v rámci návštev Slovenska si ho uzavrie menej než 33 % Slovákov.

Pri zahraničných cestách a dovolenkách sa paradoxne až 6 % z nás spolieha na to, že v prípade potreby využije svoje štandardné zdravotné poistenie. Celoročné cestovné poistenie má uzatvorené len menej než 10 % Slovákov.

 

Kedy stačí európsky preukaz zdravotného poistenia?

Ak by ste počas návštevy ktorejkoľvek krajiny EÚ potrebovali lekárske ošetrenie, s európskym preukazom zdravotného poistenia (EPZP) máte nárok na zdravotnú starostlivosť a náhradu vzniknutých výdavkov za rovnakých podmienok ako občania krajiny, v ktorej sa práve nachádzate.

Ak je teda ošetrenie pre miestnych obyvateľov bezplatné, nemusíte platiť ani vy. Ak však za ošetrenie musíte zaplatiť, môžete požiadať o náhradu výdavkov vnútroštátnu inštitúciu a získať ju ešte počas pobytu v danej krajine. Rovnako o ňu môžete požiadať vašu zdravotnú poisťovňu keď sa skončí vaša dovolenka.

Môže sa však stať, že budete musieť zaplatiť poplatky, ktoré znášajú pacienti v danej krajine. Vaša zdravotná poisťovňa môže podľa svojich vlastných pravidiel rozhodnúť o náhrade týchto nákladov a nemusí vám ich preplatiť.

 

Keď EPZP nemáte, alebo vám ho neuznajú

Pri chýbajúcom európskom preukaze alebo jeho neuznaní v súkromnej nemocnici, ktorá nepatrí do systému EPZP, budete pravdepodobne musieť za ošetrenie zaplatiť.

Po návrate domov síce môžete požiadať svoju zdravotnú poisťovňu o náhradu výdavkov, no tá vám nahradí iba tie, na ktoré by ste mali nárok aj doma, respektíve iba do výšky, ktorá zodpovedá nákladom za totožné ošetrenie na Slovensku. Takto sa môže stať, že vám vráti menej, než ste zaplatili za ošetrenie.

Aj preto by ste pred zahraničnou cestou nemali zabúdať na cestovné poistenie, ktoré tak pokryje nečakané situácie a vaša dovolenka sa vám nepripomenie pri vystavení účtu za nechcenú nerozvážnosť.

 

 

Poistenie liečebných nákladov

Hoci sa vaša dovolenka začína v plnom zdraví, náhle ochorenie, úraz či dokonca smrť môžu vás a vašich blízkych dostať do nemalých finančných ťažkostí. Ak však máte uzavreté cestovné poistenie, poisťovňa vám v takýchto prípadoch poskytne úhradu nevyhnutných nákladov na ošetrenie či liečbu nad rámec zákonného zdravotného poistenia.

Väčšina poisťovní spravidla do základného cestovného poistenia zahŕňa poistenie liečebných nákladov v zahraničí, vrátane asistenčnej služby. V rámci nich pokrýva výdavky na nevyhnutnú a neodkladnú starostlivosť súvisiacu s úrazom alebo chorobou. To zahŕňa tiež diagnostické postupy, ktoré s nimi bezprostredne súvisia a sú lekárom predpísané.

Patrí sem aj jednoduché ošetrenie zubov a návrat poisteného späť do vlasti, tzv. repatriácia. Ak sa navyše ocitnete v núdzovej situácii, asistenčná služba je pripravená poskytnúť vám nepretržitú pomoc.

 

Ďalšie možnosti cestovného poistenia

Pri uzatváraní cestovného poistenia si okrem poistenia liečebných nákladov môžete dojednať aj úrazové poistenie, poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za škody spôsobené tretej osobe, vrátane nákladov na advokáta a nákladov kaucie.

Niektoré poisťovne poskytujú aj náhradné ubytovanie alebo pripoistenie do hôr pre prípad zásahu horskej záchrannej služby.

 

Úraz v zahraničí

Ak sa vám alebo vášmu rodinnému príslušníkovi v zahraničí stane úraz, odporúčame zavolať na linku nepretržitej asistenčnej služby. Jej zamestnanci vás po lokalizácii nasmerujú na najbližšiu nemocnicu.

Rovnako vám pomôžu s vybavením potrebného vyšetrenia a prípadnej hospitalizácie. Potrebujete mať však poruke telefónne číslo asistenčnej služby, ako aj poistku, ktorá slúži ako doklad pre platné cestovné poistenie.

 

Platba za ošetrenie

Ak v zahraničí absolvujete ošetrenie u lekára, môže od vás požadovať úhradu menších čiastok. Nezabudnite si však vypýtať doklad o zaplatení, ktorý po príchode na Slovensko predložíte poisťovni na preplatenie.

Vyššie čiastky by ošetrujúci lekár či nemocnica mali fakturovať priamo poisťovni, s ktorou ste uzavreli cestovné poistenie.

Aj v tomto prípade platí, že je potrebné mať pri sebe asistenčnú kartu a číslo poistky, ktorými preukážete svoje poistenie, aby si ošetrujúci lekár mohol overiť jej platnosť.

 

 

Zmluva na pár klikov

Ak si myslíte, že sa vaša dovolenka nezaobíde bez osobnej návštevy poisťovne či agentúry, internet nám ponúka šikovnú alternatívu.

V posledných rokoch sa čoraz viac zmlúv uzatvára pomocou online formulárov. Ak s tým zatiaľ nemáte skúsenosti, upokojíme vás, že nejde o žiaden náročný úkon.

K uzatvoreniu cestovného poistenia online bude potrebné vyplniť vaše meno, priezvisko, rodné číslo a adresu a doplniť identifikačné údaje prípadných ďalších poisťovaných osôb.

Formulár vás vyzve určiť dátum začiatku poistenia, ktorý je spravidla dňom odchodu do zahraničia. Dátum ukončenia poistenia je určený dňom návratu na Slovensko. Potvrdením týchto údajov vám systém vyhotoví návrh poistnej zmluvy.

K samotnému uzatvoreniu dôjde zaplatením poistného a z návrhu sa stane právoplatne uzatvorená poistná zmluva.

 

Porovnanie ponúk a výber na mieru ako bonus

Nespornou výhodou uzatvárania online poistenia je aj prehľadné porovnanie ponúk viacerých poisťovní. Tie sa môžu líšiť poistným krytím aj cenou a vy tak máte na jednom mieste k dispozícii širokú ponuku možností, z ktorých si vyberiete variant vhodný práve pre vás.

Ak si však neviete rady s formulármi, alebo skrátka uprednostňujete ľudský kontakt, môžete sa obrátiť na našich pracovníkov.

Či už sa rozhodnete pre krátkodobé alebo celoročné poistenie a pripoistíte si ďalšie služby online, v prípade poistnej udalosti sa postup pri jej ohlasovaní nelíši od zmluvy spísanej osobne v poisťovni či agentúre.

Ak teda radi cestujete a spoznávate nové krajiny a kultúry, cestovné poistenie by malo byť povinnou výbavou každého vášho výletu. Vďaka nemu predídete vzniku finančných ťažkostí v prípade neočakávaných udalostí, ktoré sa nadlho môžu stať nemilou spomienkou na vašu dovolenku.

Ak je pre vás náročné zorientovať sa v spleti cestovného poistenia, ktoré sa líši tak poistným krytím, ako aj cenou, neváhajte sa na nás obrátiť. Náš tím odborníkov vám poradí s výberom i uzatvorením na mieru šitého poistenia a vaša dovolenka tak bude chránená pred nečakanými okolnosťami. Prajeme vám krásne leto!

 

Autor článku:

Ing. Roman Szöllöši

Regionálny riaditeľ

 
 

 

Zavolaj teraz