fbpx

Úvery na bývanie sú po pandémií ešte ťažšie dostupné

Finančná Poradňa -Úvery na bývanie po pandémii - článok
Korona-kríza na jar zasiahla takmer všetky odvetvia hospodárstva. Niektoré viac, niektoré menej. Nedotknuté však nezostali ani banky. Tie obdržali vyše 160 tisíc žiadostí o odklad splátok.

Viac než obavy z nezaplatených splátok a zásah do mesačného cash-flow sa banky obávajú o celkové splatenie úverových pohľadávok ako takých – teda či budú klienti splácať ďalej po skončení odkladu až do konca splatnosti úverov rovnako, ako predtým.

Dopadom je aj opätovné priškrtenie hypoték. Obmedzovanie úverov na bývanie je zreteľné dlhodobo už posledné roky – znižovanie LTV (% financovania vzhľadom k hodnote zabezpečenia nehnuteľnosťou), akceptované typy príjmu, úverové limity vzhľadom k príjmu (DTI) a pod.

Ako teda napríklad konkrétne banky zťažili dostupnosť hypoték?

Niektoré prestali preplácať poplatok za predčasné splatenie úveru v inej banke pri refinancovaní k nim, ako napríklad VÚB a Slovenská Sporiteľňa.

Prima Banka poplatok stále prepláca, avšak zaviedla prísnejšie maximálne úverové stropy a celkovo sprísnila schvaľovanie. Výšky poskytnutých úverov sú vo väčšine prípadov nižšie ako pred vypuknutím pandémie.

Takisto LTV sa v Prima Banke znížilo pri jednej fyzickej osobe na novom úvere na kúpu nehnuteľnosti prevažne na 70-75%. UniCredit Banka znížila LTV dokonca na 60% pre ne-klientov, ČSOB 60 % pre živnostníkov. Prima banka príjem živnostníkov neakceptuje dočasne vôbec.

Problémom sa pochopiteľne stal aj zahraničný príjem. Keďže bolo a na mnohých miestach stále je problematické dostať sa cez hranice, tento segment žiadateľov je rizikový. Istú dobu okrem Slovenskej Sporiteľne po individuálnom posúdení ho neakceptoval nikto.

Chcete vedieť kedy vám banka môže zamietnuť hypotéku?

Čo bude s úvermi na bývanie ďalej?

Uvoľnenia opatrení a zníženie prísnosti pri schvaľovaní, spolu s akceptovaním príjmov živnostníkov zo zahraničia sa očakáva. Avšak je dosť možné, že prídu pomaly a postupne, v závislosti od ďalšieho vývoja krízy spojenej s pandémiou vo svete a na Slovensku.

Ak uvažujete nad kúpou nehnuteľnosti, prípadne už splácate úver a chcete si preveriť, či by ste mohli na úrokoch ušetriť viac, neváhajte sa na nás obrátiť. Všetky rady a konzultácie sú bezplatné.

Zavolaj teraz